Fetyszyzm a zdrowie seksualne

Fetyszyzm to wykorzystanie przedmiotów (fetyszy), jako preferowanego sposobu osiągnięcia podniecenia seksualnego. Fetysz pojawia się, gdy powtarzające się, intensywne pobudzenie seksualne wywołane przez przedmiot lub podczas koncentracji na części ciała innej niż genitalna (np. stopa) powoduje znaczne cierpienie, znacząco zakłóca codzienne funkcjonowanie, szkodzi lub może skrzywdzić inną osobę.

Fetysze seksualne

Współczesny świat oferuje wyrafinowanemu laikowi ogromną liczbę możliwości różnorodności seksualnej, a główne pytanie, które pojawia się, brzmi: jak normalne jest to, czego chcę? I jak mogę przekazać mojemu partnerowi moje fantazje, żeby nie uważał mnie za zboczeńca. Najcenniejszą rzeczą w spotkaniu dwojga ludzi będzie zawsze duchowa intymność, zrozumienie, szacunek i zaufanie, a nie zestaw ekstrawaganckich preferencji seksualnych. Fetyszyzm to tylko jeden ze sposobów czerpania przyjemności, a nie podstawa związku.

Fetyszyzm jest formą parafilii (zaburzenie preferencji seksualnych)

Bielizna, kostiumy zwierząt czy balony nie są dla każdego. Jednak niektórzy ludzie czasami potrzebują zupełnie nieoczekiwanych przedmiotów, aby doświadczyć podniecenia seksualnego. Osoby z fetyszami mogą otrzymywać stymulację i satysfakcję seksualną na różne sposoby, na przykład:

  • Noszenie bielizny innej osoby
  • Noszenie odzieży gumowej lub skórzanej
  • Trzymanie, głaskanie lub wąchanie przedmiotów, takich jak buty na wysokim obcasie

Jeśli podniecenie seksualne wynika przede wszystkim z noszenia ubrań płci przeciwnej (np. zmiany ubrania), a nie z używania ubrań w inny sposób, zaburzenie preferencji seksualnych uważa się za transwestytyzm.

Fetyszyzm a zdrowie seksualne

Fetysze seksualne mogą być częścią normy, ale w niektórych przypadkach wskazują na patologię seksualną. Samo posiadanie fetyszu nie oznacza patologii seksualnej. Fetysze są uważane za perwersję seksualną lub nietypowe zachowania seksualne. Perwersja obejmuje również transwestytyzm i dominację seksualną lub poddanie się. Wielu fetyszystów nie jest w stanie doświadczyć podniecenia seksualnego bez fetyszu. Osoby z zaburzeniem fetyszu mogą być niezdolne do współżycia bez fetyszu. Fetysz może zastąpić standardową aktywność seksualną z partnerem lub zostać wykorzystany w relacjach seksualnych z chętnym partnerem. Potrzeba fetyszu może być tak intensywna i konieczna, że staje się przytłaczająca i destrukcyjna w życiu człowieka. Ale dla większości osób z fetyszem ich zachowanie nie spełnia kryteriów zaburzenia, ponieważ nie powoduje znacznego cierpienia, nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu i nie szkodzi innym.

Zdaniem naukowców fetyszyzm występuje znacznie częściej wśród mężczyzn. Tak, więc, według różnych szacunków, fetyszyści stanowią od 2 do 4% męskiej populacji. Seksuolodzy twierdzą, że fetysz nie powinien być powodem do niepokoju, jeśli nie koliduje z relacjami społecznymi i osobistymi. Jeśli jednak fetyszyzm nabiera charakteru uzależnienia, na pewno warto zwrócić się o pomoc do psychiatry. Jak rozmawiać z partnerem o fetyszach? Jeśli fantazje i pragnienia seksualne nie wykraczają poza granice, ważne jest, aby zrozumieć, czy można zaoferować ich realizację swojemu partnerowi, czy nie będzie zszokowany, gdy pozna taką tajemnice. Może, że tak się nie stanie, ponieważ każdy ma pewne fetysze, które proszą o zamanifestowanie się, ważne jest, aby zrobić to poprawnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Uncategorized

Czy Viagra może wydłużać stosunek?

Intymność to jeden spośród węgielnych kamieni relacji pomiędzy kobietą a mężczyzną, a większości wypadków, jakość seksu będzie zależeć bezpośrednio od czasu jego trwania. Najpopularniejszą, a zarazem najbardziej skuteczną metodą przezwyciężania przedwczesnych wytrysków będą leki, które przedłużają płciowe stosunki. Jak dotąd najpopularniejszym składnikiem specyfików używanych w przypadku leczenia zaburzeń erekcji i innego typu seksualnych zaburzeń, był […]

Read More
Uncategorized

Jak dieta wpływa na naszą sprawność seksualną?

Uważa się powszechnie, iż seksualna sprawność związana jest głównie ze stanem intymnych miejsc, temperamentem i wiekiem partnerów. Rzeczywiście tak jest. Dziwi wyłącznie fakt, z jakiego powodu coraz większa ilość mężczyzn w młodym wieku narzeka na kłopoty z erekcją. Narzekają na to, gdyż takie kłopoty nie są związane z wiekiem, temperamentem czy też niedomaganiem samych płciowych […]

Read More
Uncategorized

Jak leczyć impotencję psychogenną?

Chociaż możemy pomyśleć o zaburzeniach erekcji, iż dotyczą wyłącznie starszych mężczyzn, wiele statystyk pokazuje, iż taki stan dotyka panów w różnym wieku. U starszych panów, zaburzenia erekcji są najczęściej powiązane z podstawowymi problemami zdrowotnymi, takich jak chociażby schorzenia mięśnia sercowego. Ale co z tymi młodszymi, w pełni zdrowymi mężczyznami?  W wypadku, kiedy nie ma fizycznych […]

Read More