Grudki perliste- czym są i jak się ich pozbyć?

Grudki perliste są brzydko wyglądającym defektem, który jest często przyczyną złego samopoczucia mężczyzny. Ich pojawienie się bywa powodem do niepokoju, gdyż bardzo przypominają one objawy chorób przenoszonych drogą płciową, a w szczególności kłykciny kończyste.

Czym są właściwie grudki perliste prącia?

Grudki perliste prącia widoczne są na obrzeżu żołędzi penisa. Wielu panów, którzy zauważyli ich obecność u siebie, jest tym silnie zaniepokojonych. Jednak warto wiedzieć, że grudki perliste prącia nie stanowią jednostki chorobowej, ponadto nie jest to żaden objaw chorobowy. Jest to zjawisko naturalne uznawane za zmienność osobniczą, czyli pewien rodzaj skóry penisa. W przypadku zauważenia tego nieestetycznego defektu i tak warto udać się do lekarza. Specjalista powinien potwierdzić czy są to faktycznie niegroźne dla zdrowia grudki perliste, czy jednak jest to objaw niebezpiecznej choroby wenerycznej.

Jak wyglądają grudki perliste prącia?

Grudki perliste są to niewielkie, bezbarwne ziarenka (średnica 3-4 milimetry), które podczas wzwodu zwiększają swoją objętość. Zazwyczaj zlokalizowane są one rowku zażołędnym, a więc w miejscu, w którym żołądź łączy się z napletkiem. Rozmieszczone są one w sposób symetryczny, często w rzędach. Nie wydziela się z nich żadnego rodzaju wydzielina, a ponadto nie są bolesne.

Jak powstają grudki perliste prącia?

Jak dotąd, naukowcy nie znaleźli jeszcze odpowiedzi na to pytanie. Zaobserwowano jedynie fakt, iż przypadłość ta wstępuje u ok. 5-30 procent mężczyzn w wieku 20-30 lat, wraz z biegiem lat rzadziej one powstają. Większe prawdopodobieństwo powstania grudek perlistych wykazana również u mężczyzn rasy czarnej i tych nieobrzezanych. Co ważne, nie wynikają one z rozwoju jakichś chorób czy zaniedbania swojej higieny.

Jak pozbyć się grudek perlistych?

Grudkami perlistymi nie można się zarazić, ponadto nie są one żadnym schorzeniem. Jeśli więc tego rodzaju ziarenka nie są czasem objawem schorzenia wenerycznego a jedynie grudkami perlistymi, mężczyzna może współżyć, nie obawiając się o zdrowie swojej partnerki. Niektórzy panowie decydują się o ich usunięciu, ze względów estetycznych. Czasem mężczyznom przeszkadzają takie zmiany, czują się mniej atrakcyjni i pewni siebie, co odbija się również na sferze seksualnej. Grudek perlistych można się jednak pozbyć przy użyciu lasera CO2, dzięki któremu narośl odparuje. To zabieg całkowicie bezbolesny i nieniosący ze sobą ryzyka uciążliwych efektów ubocznych czy powikłań. Niekiedy lekarz poleca także krioterapię czy elektrodesykacje.

Czy grudki perliste mogą pojawić się na kobiecych narządach intymnych?

Nie, te zmiany występują tylko i wyłącznie na skórze penisa. Pomimo tego, iż na narządach kobiecych pojawiają się również różne zmiany, jednak nie są to grudki perliste. W przypadku pojawienia się podejrzanych zmian u partnerki powinna ona udać się na wizytę do ginekologa, który zdiagnozuje zmianę.

Grudki perliste a kłykciny kończyste

Grudki perliste swoim wyglądem przypominają kłykciny kończyste. Zmiany te wywołuje niebezpieczny wirus brodawczaka ludzkiego. Kłykciny pojawiają się na obrzeżach żołędzi, a także na wędzidełku, wzgórku łonowym, wokół odbytu, skórze pochwy czy pod pachami. U kobiety obecne są w pochwie, szyjce macicy czy na wargach sromowych. Kłykciny kończyste są objawem niebezpiecznej choroby, którą trzeba jak najszybciej zacząć leczyć. Najważniejsze jest pozbycie się wirusa z organizmu, dopiero wtedy zmiany skórne nie będą nawracały. Co ważne, wiele mutacji wirusa HPV jest wysoce kancerogennych (rakotwórczych).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Uncategorized

Czy Viagra może wydłużać stosunek?

Intymność to jeden spośród węgielnych kamieni relacji pomiędzy kobietą a mężczyzną, a większości wypadków, jakość seksu będzie zależeć bezpośrednio od czasu jego trwania. Najpopularniejszą, a zarazem najbardziej skuteczną metodą przezwyciężania przedwczesnych wytrysków będą leki, które przedłużają płciowe stosunki. Jak dotąd najpopularniejszym składnikiem specyfików używanych w przypadku leczenia zaburzeń erekcji i innego typu seksualnych zaburzeń, był […]

Read More
Uncategorized

Jak dieta wpływa na naszą sprawność seksualną?

Uważa się powszechnie, iż seksualna sprawność związana jest głównie ze stanem intymnych miejsc, temperamentem i wiekiem partnerów. Rzeczywiście tak jest. Dziwi wyłącznie fakt, z jakiego powodu coraz większa ilość mężczyzn w młodym wieku narzeka na kłopoty z erekcją. Narzekają na to, gdyż takie kłopoty nie są związane z wiekiem, temperamentem czy też niedomaganiem samych płciowych […]

Read More
Uncategorized

Jak leczyć impotencję psychogenną?

Chociaż możemy pomyśleć o zaburzeniach erekcji, iż dotyczą wyłącznie starszych mężczyzn, wiele statystyk pokazuje, iż taki stan dotyka panów w różnym wieku. U starszych panów, zaburzenia erekcji są najczęściej powiązane z podstawowymi problemami zdrowotnymi, takich jak chociażby schorzenia mięśnia sercowego. Ale co z tymi młodszymi, w pełni zdrowymi mężczyznami?  W wypadku, kiedy nie ma fizycznych […]

Read More